Leden 2017

02.01.2017 12:33
  Příhoda, Filip:  Filišpínovy příhody
Filišpínovy příhody
Mikulášovy patálie pro dospělé“, tak se dá označit vtipná knížka příběhů, volně inspirovaných slavnou předlohou, ale se současným dějem i humorem. Sedmadvacet nových povídek o alotriích party prvňáků a především hlavního hrdiny Filišpína odkazuje nejen na tradici Goscinniho, ale i Šimka a Grossmana, občas přechází do grotesky, až burlesky, a autor se nebojí ani místy docela drsnějšího humoru. Navíc knížku opatřil vlastními ilustracemi. Zkrátka: dobře napsaná legrace, kterou přečtete jedním dechem. 
 
Citace z knihy:
 Paní učitelka nakreslila na tabuli něco jako jablko a my jsme měli uhádnout, co to je. Jelikož není paní učitelka zrovna zdatná  kreslířka, připadalo mi to jako dost složitý úkol na první třídu. Románek, o kterém jsem vám vyprávěl již včera, si otřel brýle, vytřeštil na to rádoby jablko oči a rozbrečel se, neboť byl šprt a byl z domova vedený k tomu, aby ve škole na všechny otázky odpovídal správně. Zatímco Románek brečel, někteří kluci se začali prát  a ostatní vedli živou debatu o tom, co budou dělat, až budou dospělí a nebudou muset luštit tak krutě těžké hádanky, jako co to je za nakreslený nesmysl na tabuli. Zkrátka bezvadně jsme se bavili a dělali senzační kravál, až byl nucen do třídy přijít pan ředitel Lučina. Hrozivě zakoulel očima, podíval se smutně na paní učitelku, výstražně na nás a potom s údivem na tabuli. Následně pravil: ,, Bude tady ticho a ten grázl, který nakreslil na tabuli prdel, bude dnes po škole!"
,,Promiňte, pane řediteli, to je jablko," hájila se paní učitelka.
 
 
 
Krolupperová, Daniela: Společenstvo klíčníků
Společenstvo klíčníků
Vydejte se s Martinem, Vojtou, Gábinou a neveselým syslem do březnického zámku, do starého rozpadlého hamru nebo do rožmitálského kostela a pátrejte s nimi po tom, co střeží tajemné Společenstvo klíčníků. Čeká vás dobrodružné hledání klíčů a luštění důmyslných šifer. Na cestě za prastarým tajemstvím bude třeba překonat spoustu překážek, ale to, co nakonec zjistíte, vám vezme dech. Index Dei supra nos tenditur!